Günümüzde YouTube’ta geçirilen vakit tüm sosyal medya kanallarını ve televizyonları geride bıraktı.  Televizyon izleme alışkanlıklarımızı git gide YouTube’a taşıyoruz. Televizyonda takip ettiğimiz bir program ya da diziyi bile artık YouTube üzerinden izlemeyi tercih ediyoruz. Bu nedenle içerik üreticileri için artık YouTube canlı yayın özelliğinin kullanılması kaçınılmaz oldu. Tercihlerin bant kayıttan canlı yayına dönüşmeye başlamasıyla irili ufaklı birçok YouTube kanal sahibi canlı yayının nasıl yapılacağı konusunda araştırmalar içindeler. Herkes canlı yayına uygun ekipman ve internet bağlantısına sahip olmak için yarışır durumda. Bu yazımızda YouTube canlı yayın özelliğinin nasıl kullanılacağını açıklıyoruz…

YouTube canlı yayın özelliği kanal sahiplerinin büyüme stratejilerinden birisidir. Abonelerine anlık olarak ulaşmak isteyenler canlı yayın açıp programlar yapıyor, oynadıkları oyunları canlı yayınlıyor, sanatsal aktivitelerini anlık olarak izleyicileriyle buluşturuyor. Ayrıca aboneler ile soru cevap etkinliği yapmak isteyenler için YouTube canlı yayın özelliği bulunmaz bir nimet durumunda.

YouTube canlı yayın özelliğini kullanmak için birden fazla yol bulunmaktadır. Öncelikle cep telefonu, tablet gibi mobil cihazlarından herhangi bir programa gerek duymadan canlı yayın yapabileceğinizi belirtmek isteriz. Bunun için YouTube’un aradığı ilk şart 1.000 adet aboneye sahip olmanızdır. Bu abone sayısına ulaşan Android veya IOS kullanıcılarına canlı yayın yapma hakkı verilmektedir. Burada önemli olan canlı yayının yapılacağı cihazın sürümüdür. Yani Android kullanıyorsanız 5.0 ; IOS kullanıyorsanız 8. sürümdem sonrasındakiler için canlı yayın desteği mevcuttur. Cihazlarınızın bu sürümler veya üstünde olduğundan emin olmalısınız. Canlı yayın özelliğini kullanmak istediğinizde uygulama içerisindeki tam orta alt kısımdaki artı işaretine dokunup canlı yayın başlatabilirsiniz. Unutmamalısınız ki ilk canlı yayınınız için başlat dedikten 24 saat içerisinde YouTube bu özelliği aktif ediyor. Bu nedenle planladığınız canlı yayından en az 24 saat öncesinden canlı yayın başlata tıklayıp izin istemelisiniz. Daha sonraki yayınlar için bu prosedür yoktur. Canlı yayın açarken oluşturacağınız içeriğiniz için çocuklara özel ya da değil butonunu, daha fazla seçenek butonundan ise para kazanmayı aktif hale getirmeyi işaretlemeniz önemlidir.

Eğer profesyonel bir çekimle TV kanalı konseptli yayınlar kurgulamak istiyorsanız profesyonel kameralarınızı internette kolayca bulabileceğiniz çeşitli ara yüzler sayesinde canlı yayına bağlayıp, KJ oluşturup birden fazla ekran ile yayın yapabilirsiniz. Satın alacağınız ara yüzün YouTube tarafından onaylamış olmasına dikkat edilmesi gerekir.

Youtube’da canlı yayın öncesi duyuru yapmak mümkün mü?

Abonelerinize YouTube canlı yayın özelliğini kullanıp bir yayın planladığınızı önceden duyurabilirsiniz. Ayrıca 2 gün öncesine kadar yapacağınız canlı yayının linkini de paylaşabilirsiniz. Bunun için diğer sosyal medya hesaplarınızı YouTube kanalınıza bağlamak faydalı olacaktır. Böylece duyurularınızı çok daha kolayca diğer mecralarda yapabilirsiniz. Yapılan canlı yayınlar yarım gün içerisinde işlenerek normal bant video gibi kalıcı hale getiriliyor. YouTube bu hizmeti otomatik olarak sunup kanalınızın video arşivinde saklıyor. Gerçekleştirilen canlı yayınlar menüden ayrıca görüntülenebiliyor.