İzlediğiniz YouTube kanallarının nasıl onay tikine sahip olduğunu merak edenler için hazırladığımız içeriğimizde YouTube’un talep ettiği şartları derledik.

Öncelikle YouTube kanalınızın onay tiki yani rozete sahip olmasıyla hesabınızın onaylatılmasının farklı şeyler olduğunu bilmelisiniz. Hesabın onaylanması kanalın size ait olduğunu yalnızca telefon numaranızı kaydederek herkesin yapabileceği bir işlemdir. Onaylama ile rozet sahibi olmayı birbirine karıştırmamalısınız. Kanalınızın onay tikine yani onay rozetine sahip olmasına YouTube channel verification denir ve hiç de kolay olmayan bir işlemdir.

YouTube kanalı isimlerinin yanında tik şeklinde rozet olması YouTube’un ilgili kanala doğrulama verdiğini gösterir.

Youtube kanalının doğrulanması yani Youtube channel verification için hangi şartlar aranır?

YouTube’ta kanal sahibine onay tiki veya bir başka değişle onay rozeti verilmesi için birçok şart aranmaktadır. Öncelikle 100.000 aboneye sahip olmak gerekir. Bu sayıyı yakalayabilmek çoğu kanal için zordur. 100.000 aboneye sahip olmak da yetmeyebilir. Bu abonelerin tamamen organik, içeriklerin özgün ve alıntı içermeyen olması gerekmektedir.

İçerikler üretilirken YouTube’un yayınladığı topluluk kuralları ve hizmet koşullarını iyi okumanız ve içerikleri buna göre hazırlamanız önemlidir. YouTube güven duygusuna çok önem vermektedir. Kanalınızda yayınladığınız videoların başlık ve açıklamaları dahil tüm unsurları bu koşulları sağlayacak olmalı ve YouTube’un güvenini kazanmış olması gerekmektedir.

Kanalınızın düzenli içerik üretiyor olması ve videoların herkese açık şekilde işaretlenmesi, profil ve kapak fotoğrafının özgün ve tamamen size ait olması önemlidir. Süreklilik içeren, izlenme rakamları yüksek, beğenme ve yorum sayısı fazla olan kanallarda bazen YouTube 100.000 abone rakamını beklemeden de onay rozeti verebilir. Yani sizi YouTube iyi bir iş ortağı olarak görüp kurumsal düşünüp kanalınızı geliştirmeniz için desteklediğini göstermekten yanadır.

Onay rozetini elde ettikten sonra da içeriklerde sürekliliği bozmamak, abone ve izlenme sayısında çok fazla geri düşmemeniz gerekir. Bu gibi durumlarda YouTube verdiği onay rozeti taşıma hakkını elinizden alma yetkisine de sahiptir. Onay rozetli kanalınızın ismini değiştirmek istediğinizde ise yeniden onay rozeti başvurusu yapmak ve kanal ismini sizin değiştirdiğinize, mantıklı bir sebebiniz olduğunu ispat etmek zorundasınız.

İçeriklerinize aynı akademik tez yazımında olduğu gibi intihal kontrolü yapılmaktadır. Özgün olmadan, yeniden değerleme yapmadan alıntı içeren videolar hazırlayıp YouTube’a yüklerseniz intihal sayılır ve rozet almanız zorlaşır hatta mevcut rozetinizi de kaybedebilirsiniz. Kaybedilen rozet için yeniden başvuru yapıp geri almak imkansıza yakındır. Son olarak belirtmek isteriz ki rozet sahibi olmanız gelirlerinizde veya alogaritmanın sizi daha yukarı taşımasında bir fark yaratmaz. Sadece kurumsallık katarak izleyici gözündeki değerinizi farklılaşacaktır.