Ülkemizde Twitter en çok kullanılan sosyal medya mecralarından birisi haline geldi. Her gün gündemi neredeyse tamamen Twitter belirlemeye başladı. Fakat malesef ülkemiz başta olmak üzere tüm dünyada Twitter kullanımını zorlaştıran bir sorun ile karşı karşıyayız. Açılan Twitter hesaplarının yaklaşık yarısı sahte hesaplardan oluşuyor. Her iki hesaptan birinin sahte olması bu platformdaki güvensizlik ortamını zirveye taşıyor. Yüksek takipçili hesaplar ile muhatap olunduğunda akla ilk önce bu takipçilerin ne kadarının gerçek kullanıcılardan oluştuğu geliyor.

Gerçek kullanıcısı olmayan hesaplara bot hesap adı veriliyor. Bot profiller iyi niyetten uzak bir takım çalışmalar için kullanılabiliyor. Algı ve reklam çalışmaları, yalan içerik yaymak, yasa dışı mesajları ulaştırmak, gerçek kullanıcıları zan altında bırakmak ve spam çalışmaları yapmak gibi birçok olumsuz hareket bu hesaplar sayesinde yapılabiliyor. Bu tarz işlem gerçekleştiren hesapları tespit edebilmek için takipçi etkileşim oranlara bakmak, bazı paylaşımlarının anormal etkileşim aldığını gözlemlemek, profil fotoğrafının tersine Google araması ile kopya olmasına bakmak gibi yöntemler mevcuttur. Sahte olduğuna dair şüphelerinizin barındığı bir takım hesap grubu var ise bunların aynı paylaşımlara aynı etkileşimleri verdiğini ve aynı tarihte açıldığını yakalayabilirsiniz.

Profil isimlerini başka mecralarda aradığınızda aynı isimle hiç sonuç vermeyebilir. Paylaşımlarında illegal kurum gizli veya açık şekilde reklamlarına rastlayabilirsiniz. Profil isimlerinde, hesap açarken otomatik tanımlanan sayı karakterlerine de rastlayabileceğiniz bazı sahte hesaplar da mevcuttur. Twitter mavi tik anımsatan bazı emojileri profillerine yerleştiren sahte hesaplara da dikkat edilmesi gerekmektedir. Normalde bir kullanıcı günlük hayatından tanıdığı kişiler ile karşılıklı takipleşirken bu tarz sahte profiller alakasız profiller ile rastgele takipleşmiş olabilir.

Bu hesapları tespit etmek için geliştirilmiş yazılımlar mevcuttur. Fakat bu yazılımları kullanmak için Twitter hesabınızın çeşitli güvenlik problemleriyle karşı karşıya kalabileceğiniz izinleri vermeniz gerektiğini unutmayın. Böyle uygulamaları kullanabilmek için ya ücret ödemek zorunda kalırsınız ya da Twitter hesabınıza erişim yetkisi verirsiniz. Böylece karşılıksız hizmet almamış olursunuz.

Sosyal medya kullanıcılarının sayısı gün geçtikçe artıyor. Ancak bu artışın kayda değer bir kısmı gerçek kullanıcılardan kaynaklanmıyor. Sosyal medya platformlarında karşılaştığımız profillerin önemli bir bölümü gerçek kullanıcıların paylaşım yapmak amacıyla açtığı hesaplar değil. Bu noktada, sahte ve bot profillerin tespiti ve bu profillerle etkileşime girilmemesi önem arz ediyor.

TwitterAudit, botometer, socialbakers, fake followers check gibi birçok uygulama bir Twitter hesabının takipçilerinin yüzde kaçının sahte olup olmadığı konusunda tahmini veriler vermektedir. Bunu hesaplarken genellikle takipçilerin profillerini bir yazılım ile inceleyerek ne kadar geçmişe dönük pasif kaldığına bakmaktadırlar. Tabii ki bu yöntem kesinlikle doğru sonuçlar vermez, sadece yaklaşık değerler sunar.