Twitter’ı aktif kullanan ve etkileşimlerine önem veren her kişi ve kurum Twitter’da mavi tik almanın şartlarını merak etmektedir. Peki öncelikle merak edenler için Twitter mavi tik nedir sorusunu cevaplayalım. Twitter mavi tik ifadesinin orjinal adı Twitter verified account’tur. Yani hesabın Twitter tarafından onaylandığının belgeli halidir. Twitter, aynı Instagram gibi tanınmış kişiler için hesaplarının isimlerinin yanında mavi tik ikonu koymaktadır. Bu ikon hesapların gerçek sahipleri tarafından kullanıldığının belgeli şekilde görünmesidir.

Twitter bir dönem mavi tik almayı epey zorlaştırmıştı ve tüm başvuruları bekletmişti. Sonradan tam tersi bir politika uygulayarak çeşitli anonim hesapları bile onaylayarak hızlıca başvuru kabul etti. Bugünlerde Twitter’ın mavi tik vermek konusunda yine cimri olduğunu belirtmek isteriz.

Hesabınızı doğru şekilde konumlandırıp, şartları uygun hale getirip, doğru şekilde başvuru yapabilirseniz Twitter’ın politikasına göre siz de hesabınıza mavi tik ekletebilirsiniz.

Peki Twitter hesabınızın mavi tik alması için neler yapmanız gerekiyor?

Twitter hesabınızı oluşturduğunuz mail adresiniz, telefon numaranız ve profil erişimleriniz tamamen size ait ve aktif olmalı. Twitter’ın sunduğu hesap kategorilerinden birinde yer almanız da mavi tik edinmek için önemli bir faktör. Mevcut durumunuz bu standartlara uygunsa Twitter hesabınızın menüsünden “Ayarlar” bölümünden “Hesap” bölümüne gelip başvuru yapabilirsiniz. Uygulamanın en güncel halini kullandığınızdan ve yukarıda açıkladıklarımızı sağladığınızdan emin olup “Başvuru” sekmesine erişebilirsiniz. Bu sekmeden formunuzu doldurup süreci tamamlamanız gerekmektedir.

Twitter’a mavi tik almak için gerekli koşulları sağladığınızı göstermelisiniz. Neden Twitter sizin hesabınıza onay versin sorusuna cevabı öncelikle kendinize vermelisiniz. Ünlü bir isim misiniz? İnsanların takip etmesinde faydalı olduğunuzu düşünüyor musunuz? Sizin adınıza açılmış başka bir hesabın insanları yanıltıp, bilgi kirliliği sağlayacağını mı düşünüyorsunuz? Tüm bu sorular Twitter’ın da mavi tik vermesi için cevabını aradığı sorulardır.

Twitter onaylı hesaplar yani mavi tik edinmiş hesaplar, takipçilerin ilgili olduğu kullanıcıların tek ve gerçek hesap sahibi olduğunu gösteren bir sistemdir. Adı üzerinde onay sistemidir. Bu sistem, onay verdikten sonra dahi politikalara uyum sağlamadığınızı gözlemlediği takdirde onayı geri alabilir hatta hesabı tamamen silebilir.

Twitter’dan mavi tik almak için kişisel bilgilerinizin eksiksiz doldurulması, mail adresi ve telefonunuzun onaylanmış ve aktif olması, profil fotoğrafınızın kendinize ait orjinal görselden oluşuyor olması, kapak fotoğrafınızın özgünlüğü, doğum günü bilginiz, kendinize veya kurumunuza ait web sitesi linkiniz gibi birçok bilgiyi Twitter ile paylaşmış olmanız mavi tik almak için size yardımcı olacaktır. Elbette tüm bu durumlarla birlikte başvuru öncesi ve sonrasında gizlilik ayarlarınızın herkese açık hale getirilmesi de önemlidir.

Twitter size bir bağlantı linki paylaşacak ve siz de “Devam et” diyeceksiniz. Sonra da en heyecanlı aşama olan bekleme aşamasına geçiş yapacaksınız. Twitter politikasına göre genellikle 10 güne kadar onaylama dönüşü sağlanıyor. Eğer dönüş yapılmadıysa bilin ki Twitter hesabınızın onay başvurusunu reddetmiştir. Tekrar onay başvurusu yapmak için ise malesef 3 ay kadar beklemeniz gerekiyor. Refleks İletişim Twitter mavi tik almanız için bilgi ve destek sağlar. Siz de hesabınızın onay başvuru süreci ve sonrasında sorun yaşıyorsanız Refleks İletişim’e başvurun