Metaverse ismini hepimiz Facebook sayesinde duyduk. Bugünlerde herkesin dilinde olan Metaverse’in ne olduğuna dair çoğu kişinin bir fikri bulunmamakta. Fakat herkese teknolojinin etkisiyle başlayan yeni bir dünya düzeni izlenimi vermiş durumda. Facebook artık sosyal medya platformu olmanın ötesinde yeni bir sanal gerçeklik dünyası yaratmaya hazırlanıyor. Facebook’un kurucusu ve CEO’su Mark Zuckerberg’in artık mekan değiştirmeden istenilen her mekanda olunabileceğine dair iddialı açıklamaları mevcut. Peki bu nasıl mümkün olacak?

Metaverse meta-universe ifadesinin kısa ismi olarak kullanılmaktadır. Sanal ve gerçek dünyanın birleşimi olarak tanımlanmaktadır. Arttırılmış gerçeklik deyimini yıllardır duymaktayız. Metaverse tam olarak kişilere arttırılmış gerçeklik deneyimi sağlamayı iddia ediyor. Bu konunun yatırımcısı olan Mark Zuckerberg’in hayali herkesi istediği sosyo ekonomik derecelere metaverse sayesinde ulaştırmak. Çeşitli elektronik aletler sayesinde sanal dünyaya bağlanarak yeni nesil bir dünya deneyimi sağlanması planlanıyor. Bugüne kadar bazı oyunlarda rastladığımız fiziki şartları sanal ortama uygun hale getirmek, Facebook gibi milyarlarca kullanıcının olduğu ve birçok çeşitli aktivitenin yapılmasının mümkün olduğu bir platformda uygulanacak gibi görünüyor. Sanal gösteriler, sanal etkinlikler, hologram ile bulunulan ortamdan başka bir ortama taşınmak gibi çeşitli aktivitelerin yer aldığı tam bir bilim kurgu dünyasının kapıları açılmak üzere…

Elon Musk’ın sayısı binleri bulan uydularla dünyanın etrafını saran neuralink projesinin de metaverse dünyası ile ilişkili olduğu söyleniyor. Yani artık internet, girip bir şeyler baktığımız bir dünya olmaktan kalıcı kolektif 3 boyutlu sanal alanların yer aldığı yeni bir dünyaya evriliyor. Aslında farkında olmadan metaverse dünyasına girmeye başladık bile… Araştırmalara göre kullanıcılar tarafından son 2 yılda 9 milyar dolarlık metaversal harcama yapılmış. Mesela bir oyun karakterine kıyafet almak gibi bir deneyim yaşadıysanız sizler de metaverse dünyasına adım atmaya başlamış sayılmaktasınız. Yani yıllar önce bir çizgi roman ile başlayıp, çizgi filme, filmlere ve sonra oyunlara konu olan maceraların dünyasına fiziksel olarak katılmak metaverse ile mümkün olacak görünüyor.

Refleks İletişim olarak metaverse dünyası ile ilgili araştırmalarımız sürdükçe sizler ile paylaşacağız. İletişim ve danışmanlık dünyasında metaverse teknolojisinin getirdiği yeniliklerin neler olacağını merakla bekliyoruz.