Sosyal medya sayesinde marketing ile pazarlama metodlarını etkin şekilde uygulayarak reklam yapan influencerlar, kendi içlerinde de çeşitli gruplara ayrılmaktadır. Gitgide daha fazla kullanıcı tarafından bilinen profiller sosyal medyayı yoğun olarak kullanmaktadır. Amaçları daha çok etkileşim ve daha çok takipçiye ulaşmak olan influencerlar kendilerini takip eden kullanıcı sayılarına göre farklı kümeler içinde değerlendirilir.

Kişilerin, reklamını yaptığı ve sosyal medyada paylaştığı gönderilere göre bu gruplar ortaya çıkar. Kullanıcıyı paylaşımlarındaki içeriğe inandırma konusunda kabiliyeti yüksek olan bu profiller mikro, makro ve mega olarak farklılaşır.

Makro influencer kime denir?

Mikro influencer‘lara kıyasla  daha çok kullanıcıya hitap eden profillerdir. Reklam bütçesi yüksek olan firmalarla iş birliğine uygunlardır. Markaların daha fazla takipçiye ulaşması için içerik üretir ve paylaşırlar. Farklı farklı firmalar tanıtım ve duyuruları için makro influencerlar ile iletişime geçerek hedef kitlelerine daha kolay ulaşmak isterler. 500 bin ile 1 milyon arasında değişen takipçi rakamlarına sahip olan inflencerlar bu tip, yani makro influencer sınıfına girer. Yani en az 500.000 en fazla 1.000.000 takipçiye ulaşmış olan inflencerlara makro influencer denir. Bu takipçi rakamlarına ulaşmalarının en önemli nedeni genelde yüksek kalitede içerikler üretmeleridir. Bu üretimlerini sosyal medyada paylaşarak bunu gerçek bir meslek haline getirmişlerdir. Geçimlerini bu şekilde sağlayan influencerların sayısı günümüzde epeyce fazladır. Aynı gün içinde 100’e yakın içerik paylaşıp hepsinin birden yüksek etkileşim aldığı görülen pek çok influencer mevcuttur. Yanlış duymadınız 100’e yakın içeriği üretip paylaşan birileri var ve bu içeriklerin hepsini birden inceleyen birileri de var. Yani tahmin ettiğimizden çok daha büyük bir evrene sahiplerdir. Makro influencer’lar takipçi sayılarını günden güne düzenli şekilde arttırmaktadır. Ürettikleri kaliteli içerikler sayesinde bu artış organik ve düzenlidir.

Refleks İletişim olarak sizleri makro influencer’lar ile kolayca buluşturabiliyor, hedefleriniz doğrultusunda reklam kampanyaları için danışmanlık hizmeti veriyoruz. Aynı zamanda makro influencer olma yolunda ilerlemek isteyen kullanıcıları bu yolda yalnız bırakmıyor, destekliyoruz. Sizler de influencer dünyasına girmek için geç kalmak istemiyorsanız hemen Refleks gösterin!