Günümüzde Instagram PR faaliyetleri için en çok kullanılan araçlardan biridir. Kişi veya kurumlar marka değerlerini arttırmak için hem kendi Instagram hesaplarını hem de çeşitli Influencer hesaplarını kullanırlar. Buradaki en büyük sorunlardan biri güvenilirliktir. Güvenilirliği sağlamak için takipçi satın alan, organik olmayan sayısal değerler yaratan ajanslarla çalışmamak gerekir. Orta ve uzun vadede bu tür ajanslar her zaman sorun yaratır. Yapılmak istenen çalışma kullanıcı gözünde ters tepip olumsuz algıya dönüşür. Kaybedilen para, vakit ve itibar ile umutsuzluğa kapılabilirsiniz.

Refleks İletişim, Instagram hesap yönetiminde organik  değerler oluşturmaktan yanadır. Fake takipçi ve fake beğenilerin ortaya çıkması kişi ve kurumlar için büyük tehlikedir. Kendi hesaplarında bu yöntemi seçenlere yönelik de Instagram’ın çözümleri yavaş yavaş devreye girmektedir. Satın alınan etkileşim ve takipçileri devre dışı bırakıp, aktif olmayan bot hesaplarla işbirliği yapılan postları öne çıkarmamaya başlaması da Refleks İletişim’in sosyal medya stratejisinin ne kadar doğru olduğunun kanıtlarından biridir.

Peki Instagram’da organik olmayan çalışmalar nasıl anlaşılır?

Fake hesaplar genellikle şahsi görsellerini kullanmamaktadır. Etkileşimde bulunan hesapların görsellerine dikkatle bakılıp bu hesabın gerçek olmadığı fark edilebilir. Kullanılan fotoğraf Google’da aratılarak esas sahibinin kim olduğu öğrenilebilir. Bu aramanın adına tersine görsel arama denir. Ayrıca yorumlarda özellikle cinsel içerikli yorumlar ve anormal görünen bağlantı linkleri bulunan hesaplar da fake olduğunu gün yüzüne çıkartabilir. Bakılan hesabın hikaye arşivi yok ise hesabın aktif kullanılmadığı, bot olduğu izlenimi yine buradan edinilebilir. En önemli organik olmayan çalışma tespiti ise paylaşılan postların takipçi sayısına oranla çok daha az etkileşim almasıdır. Basit bir gözlem ve hesaplama ile bu anlaşılabilir.

 

Instagram’da fake hesap nasıl kapatılır?

Genellikle bir hesabı şikayet edip kapattırmak çok zordur. Kar amacı güderek kullanılmadığı tespit edilen hesapların dolandırıcılık seviyesi Instagram tarafından ölçülmektedir. Eğer bu hesap kullanılarak bir suç işlenmiyorsa Instagram fake görsel ve postları sadece geri plana atmak taraftarıdır. Bu sayede özellikle tanınmış kişilerin birçok fake hesabı bulunmaktadır. Burada Instagram’ın amacı, hesap kullanmayan tanınmış kişilerin fake hesaplar nedeniyle sıkılıp kendi hesaplarını oluşturarak Instagram’a bağımlılık yaratmak zorunda bırakmasıdır. Yine de bir gönderiyi veya hesabı şikayet et butonu kullanılarak suç işlediği belgelenmek suretiyle şikayet edip kapatma yöntemi denemeye değerdir.

Ülkemizde siber suçlar yasası gereğince de rahatsız olduğunuz fake hesaplarla ilgili ekran görüntüleri alarak başvurularınızı tamamlayabilir, hukuki süreci başlatabilirsiniz.