Instagram’ı aktif kullanan ve etkileşimlerine önem veren her kişi ve kurum Instagram’da mavi tik almanın şartlarını merak etmektedir. Peki öncelikle merak edenler için Instagram mavi tik nedir sorusunu cevaplayalım. Instagram mavi tik ifadesinin orjinal adı Instagram Account Verification Badge’dir. Yani hesabın Instagram tarafından doğrulanıp, onaylandığının belgelendirilmesi durumudur. Tanınmış kişilerin büyük çoğunluğunun Instagram profillerinde mavi tik görülmektedir. Bu ikon hesapların gerçek sahipleri tarafından kullanıldığının belgeli şekilde görünmesidir.

Instagram mavi tik ne fayda sağlar?

Instagram kullanıcılarının kişisel veya kurumsal marka değerlerini arttıran bir etiket olarak değerlendirilen mavi tik, Instagram tarafından onaylı ve gerçek hesap olduğunun kullanıcılara ispatı niteliğindedir. Ticari bir araç olarak kullanılabilen sosyal medya kanallarından olan Instagram, mavi tikli hesaplara bir nevi kefil olmuş durumundadır. Takipçileri Instagram’ın da kefil olduğu bir hesap ile ticari bir etkileşime girmekten çekinmeyebilirler. Bir başka deyişle güvenli alışveriş kanalına sahip olmanın belgesidir.

Instagram mavi tik almak için neler gerekir?

Instagram mavi tik alma amacında olan kullanıcıların belli başlı kurallara göre hareket etmesi gereklidir. Instagram mavi tik için gelen başvuruları, takipçilerin faydasına olup olmadığını değerlendirir. Aynı zamanda başvuru yapan hesabın topluluk kurallarına uyup uymadığına da bakmaktadır. Profili eksiksiz doldurulmuş, taklit olmayan, özgün ve benzersiz bulunan, takipçilerinin dikkatini çeken içeriklerin olduğu başvurular Instagram yönetimince mavi tik vermek için olumlu bulunur. Herhangi bir kişi veya kurumu temsil eden gerçek ve benzersiz hesap ise başvurular kabul görür. Kullanıcılar tarafından doğru sahibinin arandığı bilinen hesaplar mavi tik için öncelikli hesaplar arasındadır. Mümkün olduğu kadar çok hesap isminizin Instagram’da aranır olması değerlidir. Mavi tik başvurusu yapılan hesabın herkese açık ve biyografisinin dolu olması, profil fotoğrafının hesap sahibi kişi veya kuruma ait olmazı ve hesapta en az birkaç postun bulunması başvuru öncesi elzemdir. Profildeki biyografi kısmına eklenecek web sitesi linki muhakkak hesap sahibine ait kişi veya kurumun web sitesi olmalıdır. Başka bir web sitesi linki olduğu takdirde instagram mavi tik edinme şansı düşecektir. Eğer başvuru sahibi hesap kurum hesabıysa profil fotoğrafı muhakkak kurumun logosu olmalıdır.

Instagram, diğer sosyal medya platformunun linklerini barındıran profilleri sevmemektedir. Bu nedenle mavi tik başvurusu yapan profilin biyografisinde Twitter veya YouTube sayfalarından bir link var ise başvurunun reddedilmesi daha olasıdır. Instagram mavi tik özelliği için daha detaylı bilgilere sahip olmak istiyorsanız Refleks İletişim sosyal medya ekibinden destek alabilirsiniz.

Instagram mavi tik için nasıl başvurusu yapılır?

Yukarıda değinilen konuları toparladınız ve hesabınızın mavi tik başvurusunun onaylanacağını düşünüyorsunuz. Şimdi başvurunun nasıl yapıldığına göz atalım:

Instagram hesabınıza giriş yaptıktan sonra üstte bulunan sağ taraftaki menü sekmesinden en alttaki ayarlar kısmına girin. Daha sonra hesap kısmına giriş yapın. Doğrulama talebi adındaki sekmeye tıklayın ve bilgilerinizi girin. Burada talep edilen fotoğrafı da sağladıktan sonra başvurunuzu oluşturabilirsiniz. Fotoğraf için kimlik fotoğrafınızı kullanmanızı tavsiye ederiz.