Basın bülteni, bilgi vermek, gelişmelerden haberdar etmek, duyuru yapmak, mesaj vermek, iletişim kurmak veya iletişimi sürdürmek için hazırlanan ve içeriğe uygun görsellerle desteklenen metinlerdir. Birbiriyle ilişkili olan ve her birini içinde de aynı standardı yakalayan parçalardan oluşmaktadır. Bu parçalar anlaşmalı kurum veya çalışanlar tarafından hazırlanıp basına kendi yöntemleriyle servis edilmektedir. Servis sırasında da objektiflik esastır.

Basın bülteni metni içerisinde toplanan gelişmeler, haber veya röportaj olarak sunulabilir. Verilmek istenen mesaj reklam algısı yaratmayacak şekilde düzenlenir. Okuyucunun farklı sektörlerdeki gelişmelerden haberdar olmak istemesi dikkate alınarak hazırlıklar yapılır. Servis şekli, açıklama, bildiri, bülten gibi terimlerle adlandırılabilir. En az kelime ile en çok mesaj kurgulanır. Okuyucuyu sıkmadan, dil kullanımı kusursuz şekilde olması basın bültenini amacına uygunlaştırır. Özetle basın bülteni, bir kişi veya kurumun basında duyurmak istediği gelişmenin en verimli şekilde servis edilmesidir.

Siz de basın bülteni konusunda bir adım atmak, avantajlarından yararlanmak için içerik konusunda deneyimli kadrosuyla fark yaratan Refleks İletişim ile irtibata geçebilirsiniz.

Basın bülteninin yararları nelerdir?

Çalışma yaptığınız sektörünüze bağlı olmaksızın tüm kurum ve kişiler adına basın bülteni çalışmasının muhakkak faydaları bulunur. Basın bülteninin faydalarını aşağıdaki gibi madde madde sıralayabiliriz:

  • Kurum veya kişi bugüne kadar medyada hiç yer almamışsa, geçmişiyle ilgili anlatmaya değer bulunan noktaları insanlara duyurabilir
  • Diğer reklam tanıtım faaliyetlerine oranla maliyeti nispeten daha uygun olan bir çalışmadır.
  • Markalaşma yönünde ilk adımlar basın bülteni ile atılırsa büyük reklam çalışmaları gerçekleştirmek söz konusu olduğunda medya ve hedef kitlede bilinirlik alt yapı sağlanmış olması ciddi derecede faydalı olabilir.
  • Uzmanlığınızı vurgulayacağınız en etkili yöntem basın bülteni servisidir. Bu şekilde reklam yapmadan insanların ilgili konu hakkında bilirkişi olduğunuzu vurgulayabilirsiniz.
  • Basın bülteni servisi için doğru ajanslar ile çalışılırsanız içeriğiniz güçlü, yer aldığı mecralar aktif ve süreklilik kazanmış olur. Bu sayede medya değeriniz günden güne katlanarak, insanların bilinçaltında yer edinmiş olursunuz.
  • Müşteri ve ilişki sayınız gün geçtikçe katlanarak artabilir.
  • Potansiyelinize ulaşmak için daha çabuk yol alabilirsiniz.
  • Kendinize veya kurumunuza yatırımcı arıyorsanız, basında yer almış olmanız birçok şeyi değiştirebilir. Yatırımcılar basında yer alan kişi ve kurumlarla daha hızlı ve yüksek rakamlarla anlaşmalar yapabilir.